رفع بوی بد فاضلاب دستشویی، حمام، توالت و سینک آشپزخانه

5 امتیاز از 3 رای
رفع بوی بد فاضلاب

رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه، سرویس بهداشتی و خانه در فصل تابستان و روزهایی که شاهد بارندگی هستیم درخواست زیادی دارد. چون در اغلب مواقع لوله کشی فاضلاب استاندارد نیست یا چاه پر شده و نیاز به تخلیه دارد. علاوه براین، چاه های قدیمی نیز در ایجاد بوی بد فاضلاب بسیار مستعد هستند و به همین دلیل آپارتمان و ساختمان های قدیمی بوی بد چاه می دهند. شرکت لوله بازکنی تهران در ادامه به سوالاتی از قبیل چرا خونمون بوی فاضلاب میده، راه از بین بردن بوی بد فاضلاب در خانه، دستشویی و سینک ظرفشویی چیست، علت بوی بد فاضلاب از کولر و حمام چیست و موارد مشابه پاسخ خواهد داد و راه حل هایی برای از بین بردن بوی چاه توالت و فاضلاب ارائه می دهد.

بوی بد فاضلاب از چیست

بوی بد فاضلاب از چیست؟

قبل از ارائه راهکار برای از بین بردن بوی چاه توالت و سینک ظرفشویی و غیره ابتدا نگاهی به دلیل انتشار این بو در خانه و آپارتمان خواهیم داشت. چند دلیل عمده برای ایجاد بوی فاضلاب در ساختمان وجود دارد که عبارتند از:

پر بودن چاه فاضلاب

فاضلاب در حالت طبیعی بوی بسیار بد و زننده ای دارد و دلیل آن، گازهای سپتیک ایجاد شده در روند واکنش مواد داخل پساب ها با یکدیگر است. هر اندازه فاصله فاضلاب از دهانه چاه کمتر باشد، به همان نسبت بوی بیشتری از چاه خارج می شود. در ساختمان های قدیمی و مناطقی که به فاضلاب شهری متصل نیستند، با پر شدن چاه بوی بدی در اطراف پخش می شود. در این شرایط با تخلیه چاه در زمان مناسب می توان از انتشار گازهای سپتیک و بوی بسیار بد و زننده جلوگیری کرد.

بوی بد چاه فاضلاب به دلیل رسوب زیاد

در ساختمان های قدیمی چاه های فاضلاب و دستشویی و سرویس بهداشتی بوی بسیار بدی دارد. دلیل بوی بد فاضلاب در این ساختمان ها، رسوب و جرم تشکیل شده در جداره و کف چاه است. در ساختمان های جدید جداره های چاه نو رسوب ندارد و سایر موارد باعث انتشار بوی فاضلاب در خانه می شوند.

خشک بودن شترگلویی

شترگلویی یکی از مهم ترین بخش ها در لوله کشی فاضلاب است که فاصله کمی با دهانه چاه دارد. لوله به کار رفته در این بخش شبیه به گلوی شتر است و ساختاری U شکل دارد. آب تجمع یافته در این بخش مانع بزرگی در برابر خروج سوسک و سایر حشرات و همچنین گازهای سپتیک است. اگر چاه دستشویی و سرویس بهداشتی بوی بد می دهد، به احتمال زیاد در شترگلویی آب تمیز وجود ندارد.
علاوه بر خشک بودن شتر گلویی، تجمع آب بسیار کثیف نیز خودش می تواند یک دلیل برای ایجاد بوی بد در محیط اطراف باشد. به همین دلیل توصیه می شود به صورت مرتب داخل چاه فاضلاب آب بریزید.

تجمع مدفوع و مواد فاسد شدنی در لوله فاضلاب

یکی دیگر از دلایل بوی بد فاضلاب، تجمع مواد فاسد شدنی از قبیل تکه های مواد غذایی و همچنین مدفوع در دخل لوله است. اگر سینک ظرفشویی بوی بدی می دهد، به احتمال زیاد تکه های مواد غذایی داخل سیفون تجمع یافته و فاسد شده اند. بوی بد سرویس بهداشتی و توالت نیز می تواند به دلیل تجمع مدفوع در لوله باشد و با کشیدن سیفون می توان این مشکل را حل کرد.

علت بوی بد فاضلاب از کولر

برای رفع بوی بد فاضلاب بسیاری از افراد به دنبال روشی برای بوی کولر هستند. شاید این مساله برای شما نیز بوجود آمده باشد که بعد از روشن شدن کولر یا هواکش و هود بوی فاضلاب به داخل ساختمان منتقل می شود. دلیل اصلی آن کوتاه بودن لوله ونت و قرار گیری آن مقابل کولر روی پشت بام است. لوله ونت بوی فاضلاب را به پشت بام منتقل می کند و به همین دلیل ارتفاع آن باید بالاتر از کولر باشد.

راه از بین بردن بوی بد فاضلاب در خانه

برای رفع بوی بد فاضلاب در خانه و ساختمان راهکارهای متعددی وجود دارد که کاربردی ترین آنها عبارتند از:

ریختن آب در چاه فاضلاب

اگر دقت کرده باشید بعد از سفر خانه بوی بسیار بد فاضلاب می دهد. دلیل این مشکل تجمع آب کثیف در شتر گلویی و یا خشک بودن آن است. در این شرایط کافیست سیفون را بکشید و داخل چاه های فاضلاب مقدار زیاد آب بریزید؛ به مرور این بو از بین می رود.
علاوه براین، ممکن است در چاه فاضلاب و دستشویی مواد جامد گیر کرده باشد و به همین دلیل بوی بد ایجاد می شود. با ریختن آب در چاه فاضلاب و توالت این مشکل حل می شود.

افزایش ارتفاع لوله ونت

برای رفع بوی بد فاضلاب از کولر و هود و هواکش ها کافیست به پشت بام بروید و ارتفاع لوله ونت را بررسی کنید. با افزایش ارتفاع لوله ونت و تغییر جهت دهانه آن می توانید از ورود بوی فاضلاب به آپارتمان جلوگیری کنید. جهت دهانه لوله ونت باید خلاف جهت کولر باشد.

رفع بوی بد فاضلاب با جوش شیرین و سرکه

همان طور که اشاره شد، بوی بد فاضلاب در اغلب مواقع به دلیل جرم های ایجاد شده در جداره لوله ها است. اگر جرم ها قدیمی نیستند و ضخامت زیادی ندارند می توانید از جوش شیرین برای باز شدن آنها استفاده کنید. ابتدا جوش شیرین را داخل چاه بریزید. بعد از حدود 15 دقیقه سرکه داخل لوله بریزید و اجازه دهید با جوش شیرین واکنش برقرار کنند. در اثر این واکنش گرما تولید شده و لایه های چربی ذوب می شوند.
از بین بردن بوی بد فاضلاب به جوش شیرین بیشتر برای سینک ظرفشویی و حمام مناسب است. به همین دلیل به ندرت برای توالت و سرویس بهداشتی استفاده می شود.

رفع بوی بد فاضلاب با جوش شیرین و سرکه

رفع بوی بد فاضلاب با لایروبی چاه

چاه های فاضلاب قدیمی با جوش شیرین و محلول های اسیدی تمیز نمی شوند و بوی آنها آزاردهنده است. بهترین و موثرترین روش برای از بین بردن بوی آنها، لایروبی چاه است. لایروبی با دستگاه و توسط افراد متخصص انجام شده و جداره های چاه تراشیده می شود.

از بین بردن بوی چاه با جوش شیرین، لیمو و یخ

از دیگر روش های کاربردی و آسان می توان به استفاده از جوش شیرین، لیمو و یخ اشاره کرد. ابتدا جوش شیرین را داخل لوله فاضلاب بریزید، بعد از نیم ساعت لیمو را برش بزنید و در دهانه چاه قرار دهید. چند تکه یخ روی لیمو قرار دهید تا به مرور ذوب شود و آبلیمو با آن مخلوط شده و با جوش شیرین واکنش برقرار کند. در نهایت جرم های ایجاد شده در چاه فاضلاب تمیز می شود و بوی بد آن نیز از بین خواهد رفت.

از بین بردن بوی چاه با جوش شیرین، لیمو و یخ

رفع بوی چاه فاضلاب با نوشابه

نوشابه خاصیت اسیدی دارد و به همین دلیل می توان از آن برای تمیز کردن چاه فاضلاب و سینک و سیفون روشویی و ظرفشویی استفاده کرد. البته نوشابه قدرت زیادی در تمیز کردن جرم های قوی و قدیمی ندارد! برای این منظور نوشابه گازدار را داخل سینک ظرفشویی و چاه فاضلاب بریزید. بعد از نیم ساعت آب را فشار زیاد وارد لوله ها کنید تا مسیر تمیز شود.

از بین بردن بوی فاضلاب با مخمر نان

مخمر نان قدرت بالایی در از بین بردن آلاینده های موجود در چاه فاضلاب دارد. به همین دلیل می توان از آن برای تمیز کردن چاه فاضلاب و خوشبو شدن محیط سرویس بهداشتی، حمام و توالت استفاده کرد. با ریختن یک بسته مخمر نان در چاه فاضلاب و آب به مرور این مواد اثر خودش را روی جرم های لوله ایجاد می کند. بعد از 24 ساعت می توانید آب زیادی را داخل لوله ها بریزید تا کاملا تمیز شوند.

از بین بردن بوی فاضلاب با جوش شیرین، نمک، سرکه

ترکیب جوش شیرین، سرکه و نمک می تواند اثر بهتری روی لایه های جرم ایجاد شده در جداره لوله فاضلاب و سینک داشته باشد. ابتدا مقدار مساوی جو شیرین و نمک را با هم مخلوط کرده و داخل چاه فاضلاب بریزید. بعد از نیم ساعت سرکه داخل لوله بریزید و بعد از نیم ساعت آب زیادی را وارد لوله ها کنید. بهتر است چند مرتبه این کار را تکرار کنید تا بو به طور کامل از بین برود.

روش از بین بردن بوی بد فاضلاب سینک ظرفشویی

علت بوی بد فاضلاب آشپزخانه در اغلب مواقع رسوب و جرم بسیار زیادی است که در سیفون و لوله فاضلاب ایجاد می شود. به همین دلیل با چند راهکار می توان این بوی بد و زننده را از بین برد از قبیل:

شستشوی سیفون سینک ظرفشویی

سیفون زیر سینک ظرفشویی یکی از اصلی ترین منابع تولید بوی بد فاضلاب در آشپزخانه است. چون تکه های باقی مانده مواد غذایی، روغن و چربی و مواد شوینده در این بخش با هم واکنش برقرار کرده و لجن تشکیل می دهند. بهترین کار برای رهایی از شر بوی بد سینک ظرفشویی باز کردن لوله خرطومی و سایر بخش های سیفون است. سپس آن را داخل تشت قرار دهید و با آب گرم و مواد شوینده کاملا تمیز کنید.

استفاده از جوش شیرین، نمک، لیمو و یخ

در این روش کافیست ابتدا جوش شیرین و نمک را داخل دهانه چاه سینک بریزید. سپس چند تکه لیمو و یخ را روی توری فلزی سینک بگذارید. به مرور جرم گیری انجام شده و بسیاری از باکتری، قارج و سایر آلاینده های مسیر از بین می روند. در نهایت بعد از چند ساعت داخل سینک آب بریزید.

استفاده از مایع ظرفشویی

برای تمیز کردن سینک و از بین بردن بوی بد آن می توانید از مایع ظرفشویی و سایر مواد شوینده استفاده کنید. با ورود مایع ظرفشویی به داخل سینک و سیفون لایه های چربی تا حد زیادی از بین می روند. علاوه بر مایع ظرفشویی می توانید از مواد جرم گیر نیز برای این منظور استفاده کنید.

رفع بوی بد فاضلاب سرویس بهداشتی

اگر چاه فاضلاب توالت و سرویس بهداشتی بوی بدی می دهد، بسیاری از روش های بالا برای حل آن موثر است. یعنی سعی کنید ابتدا آب را با فشار زیاد چند مرتبه داخل لوله ها و چاه توالت بریزید. استفاده از محلول های لوله بازکنی و جرم گیری، جوش شیرین، سرکه و نوشابه نیز می توانند موثر باشند. اما برای از بین بردن بوی بد توالت فرنگی دو روش و راهکار دیگر نیز موثر است که عبارتند از:

چسب زدن پایین توالت فرنگی

یکی از دلایلی که باعث می شود بوی فاضلاب از توالت فرنگی پخش شود، آب بندی غیر استاندارد آن است. برای حل این مشکل به چسب آکواریوم نیاز دارید. دور تا دور محل اتصال کاسه توالت فرنگی با زمین را چسب بزنید. در این صورت محل عبور گازهای سپتیک به بیرون کاملا مسدود می شود.

مویی توالت فرنگی را تعویض کنید

یکی از دلایل بوی بد فاضلاب در توالت فرنگی های قدیمی، خراب شدن مویی است. مویی زیر کاسه توالت قرار دارد و از انتشار بو به بیرون جلوگیری می کند. با گذشت زمان ممکن است این قطعه خراب شده باشد و نیاز به تعویض دارد.

رفع بوی بد فاضلاب حمام

برای رفع بوی بد فاضلاب حمام چند راهکار مناسب وجود دارد از قبیل:

 • آب داغ و مواد شوینده داخل لوله فاضلاب بریزید. بعد از نیم ساعت آب گرم وارد لوله ها کنید تا جرم ها را تمیز کند.
 • داخل لوله فاضلاب حمام ترکیب جوش شیرین، سرکه و نمک بریزید. چند مرتبه باید این کار تکرار شود تا جرم ها به طور کامل تمیز شوند.
 • از محلول های جرم گیر استفاده کنید. چون در لوله فاضلاب حمام مواد صابونی و روغنی رسوب می کنند و دلیل اصلی بوی بد فاضلاب همین مساله است.

علت بوی بد فاضلاب در تابستان

باکتری های موجود در فاضلاب بسیاری از مواد آلی موجود در آن را تجزیه می کنند. در اثر تجزیه این مواد آلی واکنش های بیولوژیکی اتفاق افتاده و در نهایت گازهای متعددی تشکیل می شوند. یکی از اصلی ترین دلایل بوی بد فاضلاب در تابستان، شرایط مناسب برای باکتری ها در گرما برای تجزیه مواد داخل فاضلاب است. در گرما مواد موجود در فاضلاب با سرعت بالاتری فاسد شده و گازهای بسیار بد بو ایجاد می شود.
برای حل این مشکل باید در روزهای گرم تابستان مقدار بیشتری آب داخل چاه فاضلاب بریزید. علاوه براین، حتما در سرویس بهداشتی و توالت هواکش روشن کنید تا بوی بد وارد ساختمان نشود.
همچنین دقت داشته باشید، ارتفاع کم لوله های ونت و روشن شدن کولر در تابستان نیز می تواند در بروز این بوی بد نقش داشته باشد. با افزایش ارتفاع لوله های ونت مشکل حل می شود.

علت بوی بد فاضلاب هنگام بارندگی

در حالت استاندارد آب بارندگی نباید وارد چاه های فاضلاب ساختمان شود. چون در زمان بروز بارندگی های شدید سطح فاضلاب تا حد زیادی بالا می آید. در نهایت نه تنها چاه فاضلاب پر می شود، بلکه بوی بسیار بد فاضلاب در محیط پخش خواهد شد. اصلی ترین دلیل بوی فاضلاب هنگام بارندگی، بالا آمدن سطح فاضلاب در چاه است. در ساختمان هایی که به فاضلاب شهری متصل هستند این بو موقت بوده و به مرور از بین می رود.

رفع بوی بد فاضلاب با آهک!

پیشنهاد می کنیم نه تنها برای از بین بردن بوی چاه توالت و سرویس بهداشتی و فاضلاب، بلکه برای هر هدف دیگر داخل لوله های فاضلاب آهک نریزید. چون این کار خطرات بسیار زیادی را به همراه دارد. مهم ترین خطر، گازهایی است که در اثر واکنش آهک و آب و مواد داخل فاضلاب تولید می شود. این گازها بسیار خطرناک و خفه کننده هستند. علاوه براین، آهک می تواند به لوله ها آسیب وارد کند.

رفع بوی بد فاضلاب در آپارتمان نوساز و قدیمی

در ساختمان های نوساز استاندارد نبودن لوله کشی اصلی ترین دلیل برای ایجاد بوی فاضلاب است و باید اصلاح شود. در ساختمان های قدیمی نیز با لایروبی و تمیز کردن جداره های چاه می توان مانع از انتشار بوی بد در خانه و آپارتمان شد. این خدمات توسط تیم لوله بازکنی تهران با قیمت مناسب و کیفیت تضمین شده ارائه می شود.

20 پاسخ

 1. برای رفع بوی بد چاهک حموم کف ساختمون رو باید کنده کاری کنین؟ چون با مواد شوینده مشکل حل نشده و باید اصولی و با دستگاه رفع بشه

 2. سلام جناب کاظمی
  خیر برای رفع بوی بد چاهک حمام نیازی به کندن و خرابکاری نیست، ما علت بوی بد رو شناسایی میکنیم و به صورت تضمینی براتون رفعش میکنیم.

 3. سلام. ممنون واقعا حرفه ای خدمات میدین. به محض اینکه تماس گرفتیم همکارانتون اومدن و بدون کثیف کاری مشکل رو برطرف کردن.

 4. سلام
  کفشور آشپزخونه بعد از شستشوی ظرف به شدت بوی بدی میده. خرطومی و لوله های سیفون رو کامل عوض کردیم اما درست نشد. مخصوصا هوای گرم بهار و تابستون به شدت آزاردهنده س، بنظرتون باید چه کاری انجام بدیم؟

 5. سلام، محلولهای زیادی رو برای این مورد میتونید توی بازار پیدا کنید ولی معمولا کارساز نیستن، دلیلشم اینه که بوی بد چاه معمولا به خاطر پر شدن یا مشکلات فنی لوله کشی فاضلاب هستش و نمیشه مشکل فنی رو با محلول رفع کرد.

 6. سلام جناب درودی باید مشکل ریشه یابی بشه که برای همیشه از دست بوی بد خلاص بشید. لطفا تماس بگیرید همکارا بیان از نزدیک چک کنن مورد رو و راه حل اساسی بدن خدمتتون.

 7. سلام جا داره تشکر کنم از شما. بوی بد چاه داخل پارکینگ رو خیلی سریع و خوب رفع کردین. الان چند ماهه کاملا مشکل حل شده. متشکرم

 8. روزای بارندگی یا بعد از شستشوی حیاط خلوت به شدت بوی بدی از چاه فاضلاب توی خونه بیرون میاد، پرسیدیم گفتن چون خونه قبلا دو سال خالی بوده و از چاه استفاده نشده به همین خاطره. الان نزدیک یک ساله همین مشکل رو داریم و محلول استفاده کردیم اما فایده نداره. راه حل سراغ ندارین ما رو نجات بدین از این شرایط؟

 9. سلام دوست عزیز لطفا برای دریافت قیمت تماس بگیرید و توضیحات بیشتری ارائه بدید.

 10. سلام
  جناب شریفی بوی بد دلایل زیادی میتونه داشته باشه که یکیش استفاده نشدن از چاه میتونه باشه، حتی ممکنه مشکل از لوله کشی فاضلاب باشه یا چاه نیاز به لایروبی داشته باشه، برای رفع بو باید تماس بگیرید همکارا بیان دلیل رو ریشه یابی کنن و برای همیشه رفعش کنن.

 11. رفع بوی بد چاه فاضلاب نرخ و تعرفه مشخص داره؟ شما بر اساس تعرفه های صنفی فعالیت دارین یا قیمتا فرق داره؟

 12. سلام. برای تشخیص دلیل بوی بد چاه فاضلاب سرویس کار برای بازدید میفرستین؟

 13. خیلی خوب بود نحوه کار و بعد از چند سال از بوی بد فاضلاب راحت شدیم

 14. سلام
  جناب جلیلی عزیز رفع بوی بد چاه فاضلاب نرخ و تعرفه مشخصی نداره چون باید اول ریشه یابی بشه و دلیل بو معلوم بشه، برای مثال چاهی که پر شده نیاز به تخلیه و لایروبی داره که نرخش با لوله ای که شترگلوی اون درست نصب نشده و نیاز به کنده کاری داره فرق میکنه.
  ما مشاوره و بازدید رایگان داریم تماس بگیرید دوستان خدمتتون میرسن و پس از مشخص شدن علت بوی بد قیمت رو خدمتتون اعلام میکنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *