افتادن صابون در چاه توالت + 6 روش آسان درآوردن صابون از چاه

ستاره بدید
افتادن صابون در چاه توالت

افتادن صابون در چاه توالت در بسیاری از مواقع در سرویس بهداشتی هایی که توالت و حمام در یک فضا قرار دارند رخ می دهد. اگر صابون از قطر لوله بزرگتر باشد، در مسیر عبور فاضلاب قرار گرفته و باعث گرفتگی لوله ها می شود. در این شرایط سوالاتی از قبیل حلال صابون چیست، چطور صابون را از چاه بیرون بیاوریم در ذهن ایجاد میشود. شرکت لوله بازکنی خدمات فنی تهران در ادامه به این سوالات پاسخ داده و راهکارهای عملی و آسان ارائه می دهد.

افتادن صابون در چاه توالت را جدی بگیرید!

با توجه به لیز و لغزنده بودن صابون، اغلب افراد افتادن آن در چاه های فاضلاب و دستشویی را جدی نمی گیرند. این مساله برای صابون با ابعاد کوچک شاید مشکلی نداشته باشد و از لوله فاضلاب عبور کند، اما صابون های بزرگ مشکلات زیادی را به همراه دارند. صابون ماده ای بسیار سخت است که باز شدن آن در داخل لوله ها به زمان زیادی نیاز دارد. در این فاصله اگر آب وارد لوله ها شود، با مشکل بالا زدن چاه فاضلاب مواجه خواهید شد. در نتیجه ابتدا پیشنهاد می کنیم با قرار دادن صابون در جاصابونی های درب دار از این کار جلوگیری کنید. علاوه براین، در صورت بروز مشکل بلافاصله نسبت به درآوردن صابون از چاه توالت اقدام کنید.

حلال صابون چیست؟

اگر برایتان سوال است که حلال صابون چیست، باید بدانید که مواد اسیدی می توانند یک حلال قوی هستند. اما ورود مواد اسیدی به داخل لوله های پلاستیکی و پلی اتیلن باعث خوردگی و آسیب های جدی به آنها خواهد شد. الکل نیز یکی دیگر از حلال های صابون به شمار می رود اما ورود آن به چاه فاضلاب خطرناک است.
علاوه براین، می توانید از آب جوش استفاده کنید. البته آب جوش اگر به مقدار زیاد وارد لوله ها شود، به مرور اتصالات آنها را باز خواهد کرد. روش هایی که در ادامه ارائه میشوند بهترین جایگزین برای حلال های مختلف صابون هستند.

راه حل گرفتگی توالت با صابون

بعد از افتادن صابون در توالت و چاه فاضلاب می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

1- حل کردن صابون با آب گرم

اگر توالت ایرانی است می توانید آب گرم را وارد چاه کنید تا به مرور باعث حل شدن صابون شود. این روش زمان زیادی نیاز دارد و تنها برای صابون های کوچک توصیه میشود. برای افتادن صابون در توالت فرنگی این روش را توصیه نمی کنیم، چون آب داغ باعث ترک خوردن کاسه توالت میشود.

2- استفاده از قلاب فلزی

یکی از بهترین و سریع ترین روش ها برای درآوردن صابون از چاه فاضلاب، استفاده از قلاب فلزی است. میله فلزی مانند چوب لباسی را کاملا صاف کنید. سپس یک انتهای آن را خمیده کنید تا شبیه به قلاب شود. سر قلاب را آهسته وارد لوله فاضلاب کنید تا به صابون برخورد کند. سعی کنید با قلاب صابون را به عقب بکشید و آن را خارج کنید. دقت داشته باشید، از ضربه زدن به صابون جلوگیری کنید. چون با دور شدن صابون از دهانه چاه درآوردن آن با چالش بیشتری مواجه خواهد شد.

3- درآوردن صابون از چاه دستشویی با فنر دستی

ابزار بسیار کاربردی بعدی، فنر دستی است. این فنرها طول بیشتر از یک متر دارند و براحتی می توانید آنها را وارد لوله فاضلاب کنید. بعد از وارد شدن فنر به داخل لوله، سر آن به صابون برخورد کرده و با حرکت های دورانی فنر می توانید صابون را به بیرون بکشید. در چرخاندن فنر داخل لوله دقت زیادی داشته باشید، چون ممکن است فنر داخل لوله گیر کند.

4- استفاده از سود پرک

این روش را تنها در شرایطی پیشنهاد می دهیم که اصول ایمنی را رعایت کرده باشید. ابتدا درب پنجره را باز کنید و سیستم تهویه روشن باشد. سپس با استفاده از دستکش، ماسک و عینک، سود را داخل چاه بریزید. بعد از ریختن سود از سرویس بهداشتی خارج شوید و بعد از یک تا دو ساعت آب را به آرامی داخل چاه بریزید. اگر لوله ها باز شده اند، مقدار زیاد آب را مجدد با فشار بالا وارد چاه توالت کنید.

5- استفاده از مواد شوینده

مواد شوینده در شرایطی که صابون ابعاد کوچکی داشته باشد می تواند برای حل این مشکل موثر عمل کند. مقدار کمی مایع شوینده را وارد چاه کنید و اجازه دهید مسیر عبور صابون در لوله را لغزنده کند. سپس به آرامی آب داخل لوله بریزید و بررسی کنید که آیا آب از چاه پایین می رود یا خیر؟ اگر مسیر عبور فاضلاب هنوز باز نشده است، از سایر روش ها استفاده کنید.

6- استفاده از فنر برقی

موثرترین و بهترین روش برای حل مشکل افتادن صابون در چاه توالت، بدون شک استفاده از فنر برقی است. فنرذ برقی فولادی و بسیار قوی است و سرمته های متنوعی دارد. بعد از اتصال فنر به دستگاه، وارد چاه شده و صابون را در کمتر از یک دقیقه به بیرون میکشد یا با زدن ضربه باعث خرد شدن آن میشود.

لوله بازکنی تهران یکی از شرکتهای به نام و با تجربه در امور لوله بازکنی و تخلیه چاه است که در شهر تهران و حومه فعالیت می کند. می توانید رفع گرفتگی لوله فاضلاب را به ما بسپارید تا در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه آن را برای شما باز کنیم.

4 پاسخ

  1. سئوال من در مورد صابونهایی است که بصورت قشر نازک و یا ذرات خشک شده در نقاط یا اجسام باقیمانده….برای حل و جدا شده این صابونها چه ماده ای را میشه بکار برد؟؟

  2. سلام روز بخیر من توخونه ای مستاجرم دوماه که اسباب اوردم و زیر همکف هستش کل ساختمون به فاضلاب شهری متصله فقط زیر زمین که مازندگب میکنیم داخل چاه میره درب اصلی چاه درست وسط پذیرایی وکنار اشپزخونه هستش و با توالت تقریبا دومتر فاصله داره حمام و توالت یکیه وقتی حمام میریم از چاه توالت اب وکف میاد بالا واشپزخونه دوتا سیفون داره یکی ظرفشویی و لباسشویی وصله که مستقیم میره داخل چاه ویکی هم برای شستن اشپزخونه وقتی ظرفشویی ظرف یا دستمال کف دارمیشورم ار اون یکی کف شور کف میزنه بالا لوله بار کنی اوردبم وفنر زد اما گفتن چاه پره هرلحظه امکان ریزش داره یکی دیگه هم اوردیم اونم همین نظر روداد حالا مالک هم زیر بار نمیره میگهاگه درچاه رو باز کنم پر نباشه باید خسارت بدید کف حمام و توالت شیبش زیادشده و پشتش که اشپزخونه هستش شیب دار شده جوری که اجاق گاز کاملا کج شده ومنو دخترم تو این خونه تنها هستیم حالا سوالم اینه اگه حمام یا توالت باشیمم نشست میکنه چاه توالت یا کف حمام وایا راهب داره برای اینکه مالک مجبور به باز گردن چاه بشه از کجا مطمعن بشیم صددرصد چاه پره

  3. دوست عزیز باید از نزدیک بررسی بشه اینجوری نمیشه نظر داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *