کول چاه یا کول گذاری دهانه چاه چیست ؟

کول چاه

کول چاه در واقع به قطعات سیمانی گفته می شود که به دو شکل  (بنام میله ) و بیضی (بنام انباری) ساخته شده و در زمان حفاری چاه آب و فاضلاب به دلیل جلوگیری از ریزش در دهانه چاه قرار می دهند و به این عمل کول گذاری گفته می شود .

در طول زمان و عمر چاه ممکن است به دلایلی همچون رانش زمین ، سستی خاک و … نیاز به تعمیر چاه وجود داشته باشد که در این صورت اولین کاری که توسط مقنی انجام می شود تعویض کول چاه است .

به درستی مشخص نیست که از چه زمانی کول گذاری در چاه صورت می گرفته و اختراع شده اما نشانه هایی از قدمت آن در تاریخ وجود دارد که از جمله آنها می توان به کتاب خداوند الموت اشاره کرد که در آن نوشته شده کول هایی در قلعه حسن صباح وجود داشته و یا در زمان صفویه در جایی برای اب عمارتهای میدان امام خمینی اصفهان از کول استفاده گردیده است .

کول میله یا گرد :

کول گرد به قطر های ۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ سانتی متر تولید می گردد.که قطر هر طرف بتنی ان ۵ سانتی متر و ارتفاع ان ۲۵ سانتی متر است که هر ۴ قالب برابر یک متر می باشد.

که بنا به قطر میله چاه کنده شده توسط مقنی مورد کاربرد دارد برای تقویت کول چه گرد و چه انباری از تسمه های فنری عدل بندی استفاده می گردد .که در صورت ترک بر داشتن کول در هنگام حمل و تخلیه با خاصیت فنری که تسمه از خود بروز می دهد حالت هندسی کول تا زمان کارگزاری حفظ شود.

خیلی ها تمایل دارند که از کول هایی استفاده کنند که از میلگرد در انها بجای تسمه  استفاده شده اما به دلیل انکه قیمت میلگرد به روز و بسیار بالا می باشد به دلایل اقتصادی مقرون به صرفه نیست ضمن انکه خمکاری میلگرد و بستن دو سر ان نیز برای قرار دادن در قالب کول چالش زمانی زیادی برای سازنده ایجاد می نماید پس در کل عمل تولید کول با میلگرد به صرف و صلاح نیست.

کول میله ۶۰سانتی در هر خاور ۲۵ متر و در نیسان ۱۰متر قابل بارگیری است .

کول میله ۷۰سانتی در هر خاور۲۵ متر و نیسان۱۰متر قابل بارگیری است.

منبع : نیازمندیهای ساختمان تهران

کول گذاری دهانه چاه

چنانچه قصد حفر چاه نو یا تعمیرات آن را دارید بهترین کار این است که با مشاوران تخلیه چاه و لوله بازکنی تهران تماس حاصل کنید و از آنها مشاوره رایگان بگیرید .

۰۹۱۲۸۸۹۸۰۱۳

۰۹۱۲۷۷۶۲۸۴۸

مطالب مرتبط

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button