شتر گلو چیست و چه کاربردی دارد

شتر گلو به لوله U شکلی گفته می شود که به منظور جلوگیری از ورود بوی بد فاضلاب به بیرون و جلوگیری از فشار معکوس در لوله کشی فاضلاب استفاده می شود و قالبا در زیر سینک ظرفشویی ، چاهک فاضلاب ، چاه توالت و بخصوص توالت ایرانی نصب می شود .

جنس شترگلو معمولا بسته به نوع لوله کشی متغیر است ولی قالبا یا پلاستیکی و یا سیمانی میباشد .

شترگلو

شترگلو

 

روش کار شتر گلو بدین صورت است که به دلیل ساختار U یا S شکل همواره مقداری آب در گلویی آن باقی می ماند و راه فاضلاب را مسدود می کند . کارکرد آن شبیح یک درب اتوماتیک است ، بدین صورت که همواره پس از ورود آب تازه به داخل آن با آب ساکن مخلوط و به داخل فاضلاب جریان پیدا می کند و بدین ترتیب آب جمع شده در آن مدام در حال جایگزین شدن است و بو نمی گیرد .

کاربرد شتر گلو

  • جلوگیری از خروج بوی بد چاه فاضلاب
  • جلوگیری از ورود و خروج حشراتی مانند سوسک و …
  • جلوگیری از پدیده فشار معکوس در فاضلاب
شتر گلو

شتر گلو

چطور بفهمیم در لوله کشی فاضلاب شترگلو وجود دارد یا خیر ؟

همانطور که گفتیم کار اصلی شترگلو نگهداشتن بخشی از آب در ساختار یو شکل است ، پس خیلی راحت با ریختن مقداری آب به داخل دریچه فاضلاب یا توالت می توانیم از وجود آن اطمینان حاصل کنیم .

مقداری آب به داخل دهانه فاضلاب بریزید و دو ساعت بعد به آن مراجعه کنید ، در صورتی که دهانه چاه قابلیت رویت داشت ملاحظه کنید که آیا آب داخل آن باقی مانده یا به طور کامل به داخل چاه ریخته شده .اگر آب باقی مانده بود شترگلو در زه کشی فاضلاب استفاده شده است .

در بیشتر مواقع از کفشور آشپزخانه بوی بد فاضلاب به مشام میرسد و بعد از ریختن مقداری آب به داخل آن بو رفع می شود . دلیل این بو این است که مدت زمان زیادی از ریختن آب به داخل کفشور گذشته و آب داخل شترگلو یا تبخیر شده و یا به دلیل وجود کثافات فاسد شده و با ریختن مجدد آب داخل آن پر شده و آب فاسد نیز به درون فاضلاب ریخته می شود .

هشدار : در صورت گرفتگی لوله فاضلاب به هیچ عنوان سرخود اقدام به ریختن اسید و فنر زدن داخل لوله نشوید زیرا باعث شکستگی شترگلو و خسارت بیشتر می شوید . با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید و کار را به آنها بسپارید .

مطالب مرتبط

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button